Zdroj: http://www.tokamaradi.cz/index.php?a=168  •  Vydáno: 13.2.2015 18:47  •  Autor: Root

ExZiT - (6. - 9. 2. 2015)

ExZiT - Experimentální Zimní Táboření na "sněhu", akce na které se ukáže kdo jaký je a co má v sobě :-)
I přes počáteční komplikace s místem akce se nakonec vše podařilo a účast byla hojná...

Protože nám bus do Jeseníku nechtěl vzít naše zimní vybavení (sáňky, špalky dřeva...), bylo na poslední chvíli rozhodnuto, že pojedeme vlakem. Postupně se k základní dvácti členné posádce připojovali další. V Rudě Uni, V Horní Lipové Magda s Hanou a v Jesu Lukáš (Zelí, Batman). Z Jeseníku jsme pak cestovali busem. V Mikulovicích toho sněhu už moc nebylo a chvílemi jsme naložené sáně táhli opět na suchu (ExZiT 2013). Ale od nové posádky už bylo dobrý. Hned po příchodu jsme se již po tmě pustili do stavby týpka a kolem 23 hodině už v něm krásně plápolal oheň. První noc v něm přespala čtveřice z LTŠ ze Samoty (Adriana, Marťa, Lukáš a Martin).

V sobotu po ránu jsme se pustili do stavby sauny, kterou chceme večer na sněhu vyzkoušet. Dopoledne vyrážíme směr na Rejvíz až po prameny Javorné. A bylo to pořád do kopce. Cestou toho sněhu už bylo více a více. To se krásně pojede zpět na Munu. Tam jsme si zkoušeli na sněhu a na různých ohništích. Polévky, gulášek a další dobré pochutiny na sněhu chutnají nejlépe. A cesta zpátky byla opravdu na sáňkách sjízdná. To teda byla ale jízda.

Večer roztáoíme ohniště a hřejeme kameny do sauny. Osm odvážlivců tuto akci podstoupilo a pořádně se prohřálo. Pak trocha klidu u kamen a večerní povídání. Tuto noc si týpko vyzkoušela další čtveřice (Áďa, Kája, Aidam a Ondra).

Ráno odjíždí Samoťáci, protože musí být po pooledni v Šumperku a nešlo to prostě o pár hodin posunout. Tak jejich cestování bylo složitější. Njeprve vlakem do Zlatých hor, pak bus do Jeseníku a pak další bus do Šumperu. To jsme ještě nevěděli, že trampoty s cestou domů potká i nás.

Na muně se dopoledne dělalo dřevo. Protože je na topení důležité a samo z nebe nespadne. V poledne si na ohni děláme naši fazolovou specialitu. 11 konzerv, párečky, cibulka a póreček. To teda byla bašta. Odpoledne se učíme zacházet s křesadlem a rozděláváme s ím ohníčky. Po chvilce neúspěchu se nám to konečně daří. Odpoledne odjíždí Magda s Hankou, Vašek a Uni.

Večer se učíme jak se zachovat přo proboření na ledu. Ukazujeme si něco k záchraně a pak jen blbneme. Před spaním vyhlašuji akci HURÁ TRIČKO :-D Odvážlivci se jen tak v tričku nebo i bez něj proběhnou venku v sněhu. Ten sníh teda pěkně do nožiček pěkně pálil :-D

Tuto noc už nikdo v týpku nespí. Ráno sněží a v tom se snažíme všechno sbalit. Nejdříve týpko, pak saunu a potom Munu. Hoďku před odchodem někteří blbnou na našem zamrzlém jezírku. Pořád sněží. Od rána napadlo skoro 20 cm nového sněhu. Cestu do Mikulovic si musíme prošlapat sami. Na vlakovém nádraží přicházíme tak akorát. Jenže se dozvídáme, že doprava na trati je zastavena kvůli dopravní nehodě. Tak rychle přecháíme na autobus, který jsme málem nestihli. V Jeseníků nám před nosem odjíždí i vlak. Čekáme v nádražní restauraci na další vlak. Do Šumperka přijíždíme s dvouhodinovým zpožděním.

Dík všem za účast a bezva náladu.

(Áďa, Kája, Aidam, Olda, Vašek, Tonca, Ondra, Roman, Uni, Magda, Hanka, Adriana, Martin, Marťa, Lukáš a S.V.)

P.S. - případné své poznámky pište do komentářů