Zdroj: http://www.tokamaradi.cz/index.php?a=183  •  Vydáno: 13.5.2015 23:26  •  Autor: Drahoš

Břidlicovými cestami necestami - FELICIvAndr Opavsko 30.4.- 3.5.

Byla to jedna z extrémních akcí, jak s oblibou říká Rooman. S průvodcem jsme prolezli podzemní říši dolu ve Lhotce a pak další břidlicové štoly, v jedné z nich jsme si zahráli i na speleologickou výpravu a slanili jsme do dalšího patra odkud jsme se dostali až do nejhlubší části dolu. Samoszřejmě že jsme si užili i krásné jarní přírody a nebyli jsme jen pod zemí... navštívili jsme okrajem i vojenský prostor Libavá...

Vyráželi jsme ze Šumperka kolem 20h za soumraku jsme dorazili na místo kterému se říká Hutov. Zatopené lomy, starý kostel, břidlice, tři stromy a pod nimi naše spaní.

V pátek ráno vyrážíme k Budišovu nad Budišovkou, opět cestou necestou, loukami a lesy "Felicia Off Road" =o) a pak ke Lhotce kde máme domluvenou prohlídku starého dolu. Měli jsme příjemného průvodce, leč trošku rychlého, ale věnoval se nám a pověděl nám spoustu zajímavostí. Dokonce nám poradil jak se dostat do Pollakove štoly.

Do té vlézáme o nějakou hodinku později, je to rozsáhlé podzemí, plné chodeb a komor. Potkáváme i skupinku v čele s chlapíkem z České speleologické služby. Tady si to užíváme, je to něco úplně jiného, než co jsme zatím pod zemí mohli vidět. Štola má ještě jeden výlez, ale tam jsem se proplazil jen já na průzkum. V podzemí jsme se pohybovali několik hodin na úrovni nekolika pater v prostředí vyskládaném z kamenů jako v podzemních chodbách pod nějakým hradem. Vypadalo to tam skoro jako velké podzemní město.

Po tom co jsme se vynořili z podzemní říše se přemísťujeme kousek od Černého dolu, kam se na sobotu chystáme slanit. Trénovali jsme na to už nějakou dobu před tím a sbírali řádné zkušenosti. Nacházíme krásné místo u zatopeného lomu s ohništěm a potůčkem. Po výborné večeři usínáme sardinkově ve stanu =o)

Sobota: přejíždíme k Černému dolu a vybavení jde s námi do hlubiny, ústí je pěkná díra vedoucí pod zem. Uvazujeme lana a pak se přes převis s trochou nejistoty spouštíme dolů na dno jednoho z pater velkého podzemního komplexu. Prolézáme dlouhé chodby kde jsou pozůstatky kolejí důlní železnice a nalézáme spoustu artefaktů. Komory jsou ohromné, často se zastavujeme a fotíme. Později jdeme i do gumových kalhot a vstupujeme křišťálovou vodou do zatopených částí dolu. Máme štěstí, na okolních stěnách je vidět jak vysoko by mohla sahat voda. To bychom neprošli. Po zhruba 5ti hodinách se vydáváme opět ke světlu. Čeká nás vyšplhat po laně a dostat se nad převis. Rooman jde první tak jako dolů a pak se uvazuje a pomáhá vytáhnout Káju na vrchní římsu. Skupinu uzavírám po tom co jsem ještě zdokumentoval návrat. Bylo to náročné a nádherné. Venku nás přivítalo sluníčko, tak odpočíváme a dopňujeme síly. Čeká nás přejezd na okraj VÚ Libavá, ještě ale zastavujeme u Potlachového dolu kde je ohromné podzemní jezero se zelenou vodou hloubkou až 40m. Později na okraji louky u ohýnku táboříme. Dnes jsme se rozloučili se sluníčkem při jeho západu.

Noc byla mrazivá a tak jsem se moc dobře nevyspali, jen Rooman vypadal spokojen. Dnes nás vítá zase sluníčko, oheň zahřívá a ranní čaj je dnes nejlepší pomocník. Později vyrážíme na lehko cestou břidlice, kolem bývalých dolů a lomů na výlet Libavou, je krásný den. Krom zaléhajícího hluku technopárty je to velice hezká cesta přes Oldřůvky kolem Ďáblovy tlamy a štoly Woodboys.

Únava je znát na každém z nás, po návratu k autu ještě malé rozloučení s haldami břidlicových zlomů a pak už jedeme domů, Rooman s Kájou si i pospali.

V odkazu jsou fotky z akce https://picasaweb.google.com/107513529821120446080/OpavskoBridlicovymiStezkami

Tak zase někdy v podzemí a na opavsko se určitě ještě podíváme...